VIP Kaynaklar Güncellenmeye Başlamıştır. Keyifli Seyirler...

Milyar Dolarlık Geliri Olan Filmler

admin
12 Kas 2018
Milyar Dolarlık Geliri Olan Filmler

Sinema sektörü günümüzün önemli bir alanıdır. Teknoloji geliştikçe her alan da imkanlarımız daha da çoğalıyor. Sinema sektörü özellikle günümüz filmlerinde büyük bir oranda teknolojiden yararlanmaktadır. Artan film yapım maliyetleri doğal olarak yüksek gelir getirmeye başladı. Özellikle fantastik, bilim kurgu ve macera alanlarında yüksek teknoloji efektlerin kullanılması filmlere bambaşka bir boyut kattı.

3D gibi film formatları ile desteklenen bu filmler sinema dünyasında deprem etkisi yarattı. Yapımcılar büyük oranda fantastik vb kategorilerdeki filmleri finanse etmeye başladılar. Süper kahraman filmlerinin bu kadar yaygınlaşmasının sebebi de budur. 2000 yılı öncesi filmlerin kalitesini ve oyuncuların performansını yavaş yavaş efektler ile değişiyorlar. Bir Goodfellas, Fight Club veya Forrest Gump filmi artık çekilmiyor. Sinema dünyası yeni oyuncuların eksikliğinden, senaryo kıtlığından iyice erimekte.

Geliri Milyara Ulaşan Filmler

Gişe hasılatı bir milyar dolardan fazla olan filmler genellikle efektlerin fazlaca kullanıldığı filmlerdir. Karayip Korsanları, Avatar, Jurassic Park, Avengers gibi filmler gişe hasılatı bakımından çok üst sıralardadır. Avatar filmi yaklaşık olarak 2 milyon 790 bin dolar gişe hasılatı ile tahtın sahibidir. Bu filmlerin hepsi de büyük maliyetler ile çekilmiştir hatta Avatar filmi zamanın en maliyetli filmi olma özelliği taşımakta. Geliri bir milyar doları aşan kategori bakımından diğerlerinden farklı iki film var bunlardan birincisi; İki aşık gencin kısa süren aşk hikayesini anlatan Titanic diğeri ise, Leonardo DiCaprio ile Tom Hanks’ın buluştuğu bir polisiye sayılabilecek film olan Catch Me İf You Can’dir. İMDB Top 250’ye göre bir milyar dolar barajını geçip ilk 10 da olan sadece iki film var bu filmler; Batman ile Jokerin çatışmasını konu alan Batman: Dark Knight ve Müthiş bir üçlemenin son filmi olan The Lord Of The Rings: Return Of The King’dir.

Teknoloji ve Film

Sinema filmi çekmek tamamıyla teknolojiye dayalı bir eylemdir. Teknolojinin gelişmesinden bu kadar çok etkilenmesi de doğal karşılanabilir. İzlenilebilirlik açısından son derece yeterli bulunan günümüz filmleri anlam ve sanat bakımından çoğu otorite tarafından hiç takdir edilmemekte. Bunun nedenleri de hala tartışılıyor.

Yorumlar