VIP Kaynaklar Güncellenmeye Başlamıştır. Keyifli Seyirler...

Bu Diziden Sonra İlişkinizi Tekrar Düşüneceksiniz: YOU

admin
12 Oca 2019
Bu Diziden Sonra İlişkinizi Tekrar Düşüneceksiniz: YOU

You dizisi 9 Eylül 2018’de Lifetime’da yayımlanmaya başlayan bir aşk gerilim dizisidir. You dizisi aynı ismi taşıdığı kitaptan uyarlanmıştır. Coroline Kepnes’ın You isimli kitabı ekrana uyarlandığında ortaya sürükleyiciliği ve akıcılığı yüksek bir dizi çıkmış. Dizinin ilk sezonu çoktan yayımlandı. Dizinin ikinci sezonu ise hemen çekilmeye başlandı. Dizinin 2.sezonu ise ilk kitabın ikincisi olan “Hidden Bodies” kitabından uyarlanacak. Dizi 10 bölümden oluşmaktadır. Bölümlerin ortalama uzunluğu 40-45 dakika aralığındadır. Dizi ilk olarak Lifetime’da yayımlanmaya başlamış olsa da artık diziyi Netflix satın aldı. Netflix diziyi satın aldıktan sonra dizinin popülaritesi iyice artmaya başladı. Herkes bu diziyi izlemeye ve konuşmaya başladı. Dizinin sürükleyiciliği oldukça yüksek, karakterlerin derinliklerini net olarak görebildiğiniz bir dizi. Ne kötünün tam olarak kötü olduğu, ne de iyinin çok iyi olduğu bir dizi ile karşı karşıyasınız. Diziyi seyrederken gerçek hayatınızı ve sosyal hayatınızı sıklıkla karşılaştırmak durumunda kalacaksınız. Diziyi izledikten sonra eğer varsa ilişkinizi tekrar değerlendirmek isteyecek, partnerinize tekrar bakma ihtiyacı hissedeceksiniz. Peki, gerçekten bu kadar konuşmaya değer bir dizi mi beraber bakıp görelim.

Dizinin Konusu

Joe Goldberg, New York’ta kitap dükkânı olan genç bir adamdır. Bütün gününü kendi kitap dükkânında geçirmektedir. Bir gün onu çok şaşırtan bir şey olur. Kitap dükkânına üzerinden gözlerini alamadığı güzellikte bir kız girer. Joe dükkâna giren bu harika kıza aradığı kitabı bulmasında yardımcı olur, kız da ondan hoşlanmış gibi davranmıştır. Kızdan çok etkilenir, olayların seyri buradan itibaren değişmeye başlar. Buraya kadar oldukça romantik ve masum görünen bir hikâye gösterilmektedir. Peki, gerçekten bu romantik hikâyenin ilerisi de bu kadar romantik olacak mıdır? Joe, kızın ismini öğrendikten sonra internetten kız ile ilgili detaylı bir araştırma yapmaya başlar. Çok etkilendiği kızın peşini bırakmaz ve ilk başta oldukça romantik görünen hikâyenin boyutu korkunç bir sona doğru hızla sürüklenmeye başlar. Joe için işler kontrolden çıkar.

Karakterlerin Analizi ve Oyuncular

Joe Goldberg

Söz konusu kitapçıda çalışan genç adamdır. Joe masum bir âşık mıdır yoksa takıntılı sapkın bir âşık mı? Dizinin ilerleyen kısımlarında bunu çok net bir şekilde görebilirsiniz. Genelde hep yalnız takılmayı tercih eden, etrafında çok az kişi bulunan bir profiline sahiptir. Joe’nun en yakın arkadaşı onunla aynı apartmanda kalan 11-12 yaşlarındaki küçük çocuktur. Kendi kitap dükkânından sürekli kitapları çocuğa götürerek, çocuğun kitap okumasına destek olmaktadır. Joe karakteri oldukça zeki, akıllı, insanlar üzerinde derin gözlemler ve çıkarımlarda bulunabilen bir karakter olarak gösterilmiş. Dizide Joe karakterinin geçmişine ara sıra geri dönüşler yaparak nasıl bu hale geldiğini görüyoruz. Bu diziyi diğer dizilerden farklı kılan bir özelliği ise karakterin iç sesine yer verilmiş. Hikâyeyi çoğu zaman Joe karakterinin karizmatik ağzından dinliyoruz. Bu tekniğin kullanılması diziyi bambaşka bir havaya daha samimi bir havaya sokmuş. Karaktere hayat veren kişi ise Gossip Girl dizisinden Penn Badgley’dir.

Guinevere Beck

Joe’nun çok etkilendiği kitapçıya gelen güzel kızdır. Beck edebiyat fakültesi mezunu yazarlık ile meşgul olan bir kızdır. Bir yandan üniversitede profesöre asistanlık yaparken diğer yandan yoga dersleri ek olarak da boş zamanlarında şiir yazmaya çalışmaktadır. Beck’in arkadaş çevresi daha zengin kesimden gelen insanlardan oluşmaktadır. Beck onlara yetişmeye çalışırken oldukça zorlanmaktadır. Beck, dizide seksi, sevecen ve bir o kadar da kibar bir karakter olarak gözümüze çarpmaktadır. Beck her ne kadar yakın arkadaşları ile sık sık zaman geçirse de asla oraya ait hissetmemekte kendini çok yalnız hissetmektedir. Beck karakterine hayat veren kişi ise Elizabeth Lail’dir. Beck’in en yakın arkadaşı Peach’tir. Peach ona maddi olarak destek olmak isteyen, sürekli Beck ile zaman geçirmek isteyen,  oldukça zengin bir aileden gelen bir kızdır. Dizide Peach karakterini Pretty Little Liars dizisinden aşina olduğumuz Shay Mitcell canlandırmaktadır.

Diziyle İlgili Yorumlar

You dizisi her izleyenin farklı mesajlar çıkarabileceği bir dizi olmuş. Hikâyeyi karakterin karizmatik ses tonundan dinlemek diziyi daha çekici bir hale getirmiş. Karakterin ne düşündüğünü sürekli duymak ondan dinlemek karaktere daha çok ısınmayı sağlamak ile beraber daha hikâyenin içinde hissetmenizi sağlıyor. Dizi ilk başta basit bir romantik dizi gibi görünse de diziyi izlemeye başladıktan sonra ne kadar yanıldığınızı anlıyorsunuz. Dizide ciddi anlamda gerileceğiniz ve sürükleneceğiniz anlar sizi bekliyor. Sürekli bir sonraki adımda neler olacağını merak ediyorsunuz. Yönetmen ve senaristler oldukça başarılı bir başyapıt sunmuşlar. Dizi son derece akıcı sürükleyici, karakterle aranızda bağ kuracağınız izlediğinizde hayatınızı ve ilişkinizi sorgulamaya iten bir miktar paranoyaya sebep olan bir dizidir. Dizi sosyal medya ve gerçek kişiliğimizi tekrar sorgulamamıza ve insanlara daha detaylı bakmamız için derin mesajlar veriyor.

Etiketler:

Yorumlar